Zuzančin ňůsletr #4: Chutě a vůně

21.05.2018

Dnes servíruju knižní pelmel s chutěmi a vůněmi v obsahu či názvu. Ochutnejte citronový koláč, nakoukněte pod pokličku molekulární gastronomie, dejte si pár deci italského vína a nechte se omámit vůní růží a hodně netradičních parfémů.

Zvláštní smutek citronového koláče (Aimee Bender): Zvláštní název, zvláštní kniha, zvláštní pocity. Nechtěla bych být v kůži hlavní hrdinky, která v pubertě díky máminu citronovému koláči zjistí, že má schopnost vnímat pocity lidí, kteří pokrm připravili. Máma je tátovi nevěrná, brácha někam (z)mizí, vnímáte všechny nuance továren a rukou, jimiž jídlo prošlo... Fajn počtení okořeněné trochou snesitelného sci-fi. Ti, které toto slovo spolehlivě odpuzuje, si ho nahradí výrazem záhadalogie. Lepší, ne?

Kuchař (Martin Suter): Ne, fakt se nebojte, že zrovna já, která si celý život jídla vymýšlím a pak je za něco vydávám, nabízím sbírku receptů. Povedený román o tom, kterak je možno jídlem sexuálně kouzliti a skrze afrodiziaka se mstíti. Na konci sice kompletní menu Love Food najdete, ale klid. Nedisponujete-li vybavením k molekulární gastronomii, stejně ostrouháte (to je kouzlo nechtěného)!

Výhonek osmilisté růže (A. A. Ólafsdóttir):Ta kniha je textově i filozoficky vlastně úplně obyčejná, ale právě to jí dodává zvláštní hloubku a především klid. Prostě v jednoduchosti je síla, všechno do sebe náramně zapadá, nic není navíc, nic nechybí.Dvaadvacetiletý kluk hledá odpovědi na základní otázky svého fungování a místa ve světě a rodina je toho metaforou. Móóóc příjemné počtení. Pro duši rozhodně stejně dobré jako slepičí polívka. Vlastně mi to trochu připomínalo Coelhova Alchymistu. Ale třeba už mi selhává i dlouhodobá paměť.

Okvětní plátky a další nepříjemné příběhy (Guadelupe Nettel): Útlá povídková učebnice obsesí a deviací navenek normálních lidí. Pro mě nečekaně objevená senzace. Místy se budete možná trochu stydět, nebo se vám zvedne kufřík. Ale jen zlehýnka... Neb jak ráda parafrázuji oblíbenou hlášku všech spojených onanistů světa, kdo tvrdí, že nemá žádnou obsesi či úchylku, ten si ji hýčká dodnes.

Toskánská vinice (Ferenc Máté): Pro milovníky vína a pohodového čtení s humorným nadhledem. Půjčila jsem si, abych zabila čas a od té chvíle vím, že musím jet do Toskánska na čumendu a na víno. Zatím jsem nebyla, bo nemám nikoho do party. Nechystáte se? Vezměte mě s sebou!

Parfém - Příběh vraha (Patrick Süskind): Skoro všichni ho četli, nebo viděli. Kdo ne, tomu docela závidím, protože ho čtenářský i vizuální filmový zážitek teprve čeká. Příběh muže, který se snaží namíchat dokonalou vůni. Naturalisticky zvrácená cesta z rybího trhu do pekel.