Zuzančin ňůsletr #1: Drsný sever

01.02.2018

Severní vítr je krutý. Literární sever je drsný, studený, tu a tam více či méně zvrhlý. A obvykle stojí to za to. Kdo míváte depky, raději odložte tuto četbu, až vysvitne oskar.


Kniha Dinina (Herbjorg Vassmo): Kniha, na niž už léta nedám dopustit a jejíž slávu šířím dál. Jedním slovem úžasné. Příběh nespoutané a nekonvenční Seveřanky, na níž se podepsala tragédie z dětství. Film s Gerardem Depardie a Marií Bonnevie taky bezva. Pořadí už znáte. Napřed kostel, potom postel. Kdo nezná, mrkne na ňůsletr s pořadovým číslem 0.

Poloviční bratr (Lars Saaby Christensen): Kniha, která naplňuje další mé vlastní životní krédo, že každá rodina má své tajemství. K tomu příběh příběhů, můj milovaný sever, lehký humor, rodinný spletenec... Co víc si na stránkách přát. A přečtěte si od stejného autora i Beatles.

Vlčí kůže (Kerstin Ekmanová): Švédské Želary, napadlo mě po pár stránkách. Ale mnohem drsnější. Chudoba, drsná příroda, tradice, pokrok, povídačky, střet kultur, láska, úniky... Depkózní, ale skvělé.

Černá voda (Kerstin Ekmanová): Vy, co jste četli Vlčí kůži a bylo to na vás moc, tak tuhle knihu ani nečtěte. Nicméně je považována za nejlepší severský detektivní román (přičemž substantivum román akcentuji před adjektivem detektivní, páč jde spíše o vztahy) možná všech dob? Názory na ni jsou rozporuplné. Od adorace po zatracení. Takže někde uprostřed možná vede zlatá střední cesta. Já jsem ji dala a nelituji. Nečíst v čase depresí, osobních a jiných krizí!

Umíráček (Kerstin Ekmanová): Završení trojice děl této autorky. Jak málo stačí k tomu, aby se z člověka stal zločinec. Parta chlapů a lovců v jednom se každoročně vydává skolit losa. Jenže tentokrát na tradiční večeři vyrazí autobusem pod vlivem. Nehoda má oběť a místo, aby se přiznali, zakryjí stopy a tváří se, že nic. Jenže přetvářka není pro všechny stejně snadná. Výčitky svědomí nabourávají vztahy a mušketýrské všichni za jednoho, jeden za všechny, dostává pořádně na prdel. Pořádné čtení nejen pro pořádné chlapy. I baby.

Cit slečny Smilly pro sníh (Peter Hoeg): Zapendlujte si mezi Dánskem a Grónskem na vlnách detektivní zápletky s nádechem sci-fi a s hrnkem svařáku po ruce. Doporučuji i film podle předlohy Stopy ve sněhu s Julií Ormond. Pořadí? Vždyť víte.