Zuzančin ňůsletr #3: Amerika ist wunderbar

20.03.2018

Kolumbus ji i pro nás objevil a nejen skupině Rammstein je jasné, že Amerika ist wunderbar. Pojďme se tam pročíst, ať už jsme tam byli, nebo nebyli.

Stehlík (Donna Tarttová): Pulitzerova cena za nejlepší román roku 2013. Nenechejte se odradit počtem stran, fakt to stojí za to! Velký americký román navazující na nejlepší tradice (každý si to přeberte po svém). Výbuch v muzeu otočí život dospívajícího kluka naruby. Přijde o matku a získá obraz, který navždy ovlivní jeho další osudy ve jménu umění i zločinu. A nestyďte se za to, že info o obrazu Stehlík musíte googlovat! Nepochybně je nás většina.

Hotel na rohu hořkosti a štěstí (Jamie Ford): Něco spíše pro holky všeho věku. Kromě silného příběhu i vhled do života Asiatů v Americe včetně lágrů pro Japonce za II. světové. Slabší povahy i slzu uroní. Ale bacha, není to žádná selanka.

Takhle je to dobrý s podtitulem Povídky z Wyomingu (Annie Proulx):Povídky si dám tu a tam ráda. Nejlépe pak jiné až divné. Tematicky je to směska všeho možného, ale dobře napsaná. Bavila mě. Jo, autorčiny první Povídky z Wyomingu pod názvem Zkrocená hora jí vynesly Oscara za scénář ke stejnojmennému filmu.

Srub (David Vann): Stavba nesmyslného srubu v nesmyslnou dobu na nesmyslném místě reflektuje třicetileté manželství na Aljašce. Příroda coby prubířský kámen vztahů, místo, kde se nerelaxuje, ale rodí se to temné v nás a kde je boj o holý život takřka na denním pořádku. Žádný mainstream, ale s chutí do toho! Jo a nečtěte záložku s anotací, na můj vkus toho mnoho prozrazuje.

Útěk (Alice Munro): Tak, myslím, že tady máme poprvé nositelku Nobelovy ceny za literaturu (2013). Co k tomu napsat. Mě uchvátila formou i obsahem. A ty závěry! Eňoněňo.

Postel u okna (M. Scott Peck): No, tak to bylo něco. Autor coby nejen spisovatel, ale i neurolog a psychiatr, umně spřádá příběhy. A to z exkurzů do filozofie, psychologie a trochy toho mudrování o dobru a zlu v nás i v těch ostatních a jakou roli v tom všem případně hraje víra (nenechte se tím odradit! ). A zejména tká z přediva vztahů v léčebně pro dlouhodobě nemocné (nenechte se tím odradit!) se všemi atributy života naprosto běžného i u zbytku populace - láskou, nenávistí, sexem... Jestli jsou mé vlastní neurózy tak filigránsky vystavěné jako tato kniha, tak si je budu s chutí hýčkat.